Monday, March 21, 2011

Naukowiec wzywa Apple do usuniecia aplikacji "ex-gay" wypaczajacej jego badania

[English: this text is a partial translation of http://www.truthwinsout.org/pressreleases/2011/03/15385/ , "Scientist Calls On Apple to Remove ‘Ex-Gay’ app That Distorts His Research" by Wayne Besen]

Tłumaczenie http://www.truthwinsout.org/pressreleases/2011/03/15385/ . Mój komentarz na koncu.

Dr. Gary Remafedi z Univeristy of Minnesota napisał dziś list do założyciela Apple Steve'a Jobsa i tymczasowego CEO Tima Cooka z prośbą o usunięcie kontrowersyjnej aplikacji "ex-gay" ze sklepu. Naukowiec twierdzi że Exodus International zniekształcił jego pracę w celu wprowadzenia w błąd i zdezorientowania użytkowników.

Aplikacja kieruje użytkownika na stronę odpowiadającą na pytania na temat homoseksualizmu. Niektóre z pytań "Czy jeśli ktoś odczuwa pociąg do osoby tej samej płci ale nigdy go nie realizuje, czy to czyni go homoseksualistą? Co jeśli ma relacje intymne z osobą tej samej płci? Czy wtedy jest homoseksualistą?".

W odpowiedzi na te pytania Exodus wypacza badania dr. Remafedi tak żeby wyglądało na to że homoseksualizm jest przejściową fazą w młodości.

Wayne Besen, dyrektor Truth Wins Out mówi: "Exodus polega na wypaczaniu badań prawdziwych naukowców i używaniu pseudonauki żeby oszukać swoich klientów tak żeby uwierzyli że mogą zmienić orientację. Apple nie powinno pomagać w świadomym rozprzestrzenianiu pseudonaukowej dezinformacji, nie powinno także tworzyć szkodliwej platformy dla rozprzestrzeniania kłamstw wymierzonych w osoby homoseksualne".

Treść listu:


Drodzy Jobs and Cook, 
Proszę o usunięcie aplikacji Exodus International z oferty Apple dla użytkowników telefonów iPhone, ponieważ jej treść jest niewłaściwa. Błędnie powołuje się na moje badania (Remafedi 1992) jako potwierdzające teorię że orientację homoseksualną da się zmienić. 
Wiele organizacji, włączając American Medical Association i American Academy of Pediatrics, stwierdziło że homoseksualizm nie jest psychiczną lub fizyczną chorobą. Sprzeciwiają się programom próbującym zmienić orientację seksualną powieważ są niepotrzebne, nieskuteczne, nieetyczne i szkodliwe. 
Strona Exodusu zawiera artykuł (Buchanan 2010) z błędnymi stwierdzeniami i wnioskami i przypisuje je Remafedi (1992). Stwierdzenia sugerujące że wiele nastolatków jest niepewnych swojej orientacji i że orientacja jest podatna na zmianę. Dalej, przypisywanie mojej pracy do religijnej organizacji "ex-gay" i inne bezpodstawne wykorzystanie jest zawodowo silnie szkodliwe. 
Jako konsument rozumiem że firmy promują telefony oferując szeroki wybór aplikacji również dla niszowych odbiorców takich jak klienci Exodusu. Exodus z kolei na swojej stonie podaje ocenę aplikacji "4+" jako aprobatę Apple (http://exodusinternational.org/). 
Z mojej perspektywy ryzyko obrażenia i szkodzenia klientom przez tworzenie platformy dla błędnych informacji o ważnej kwestii zdrowotnej i społecznej daleko przewyższa potencjalny finansowy zysk. Można dyskutować że korporacje nie są odpowiedzalne ze względu na Pierwszą Poprawkę, ale są odpowiedzialne za jakość i konsekwencje ich produktów. 
Z wyżej wymienionych powodów, proszę Apple o odwołanie oceny "4+" i usunięcie aplikacji Exodus ze sklepu iPhone. 
Z wyrazami szacunku, 
Gary Remafedi, M.D., M.P.H.

Zobacz także:

Remafedi G, Resnick M, Blum R, Harris L. Demography of sexual orientation in adolescents. Pediatrics. 89(4):714-721, 1992.

Buchanan J. If people are same-sex attracted but don’t ever act on it, does that make them homosexual? What if they do engage in same-sex physical intimacy? Are they homosexual then? January 11, 2010 (Available at http://exodusinternational.org/2010/01/if-people-are-same-sex-attracted-but-don%E2%80%99t-ever-act-on-it-does-that-make-them-homosexual-what-if-they-do-engage-in-same-sex-physical-intimacy-are-they-homosexual-then/ . Accessed on March 20, 2011).

Komentarz:

Sytuacja jest wręcz szablonowa. Wbrew temu co twierdzi Exodus, NARTH, Odwaga, SKCh Piotra Skargi, Fundacja Mamy i Taty i dziesiątki innych pasożytniczych quasi-religijnych i/lub quasi-prorodzinnych firm zdanie naukowców n/t homoseksualizmu nie jest podzielone. Za każdym razem kiedy powołują się na jakieś badanie lub osobę, zawsze okazuje się ze albo jest to ktoś kto sam siebie dyskwalifikuje jako naukowca przez kompletną pogardę dla metod naukowych jako takich (np. słynne "badania" długości życia na podstawie nekrologów w niszowych pismach), mówi jedno a robi drugie (zatrudnianie męskich prostytutek do "pomocy z bagażami"), a w "najlepszym" razie okazuje się że cytowane jako potwierdzające mit "uleczalności" homoseksualizmu zostały "tylko" kompletnie wypaczone i wyrwane z kontekstu, oczywiscie bez wiedzy i zgody osoby cytowanej.

No comments:

Post a Comment